Jakie kijki wybrać do chodzenia po górach

Wybierz odpowiednie buty do chodzenia po górach

Absolutnie lekki but (maks. 350 g) z dobrym bieżnikiem na podeszwie. W butach przeznaczonych do biegania w górach wygoda jest najważniejsza. Możesz chcieć biegać / chodzić w nim dziesiątki kilometrów na raz. Dodajmy do tego często mokre warunki, błoto, piasek itp. i mamy mnóstwo czynników, które chętnie zamęczą nasze stopy. Polecane firmy do biegania w górach to: Solomon, LaSportiva, Inov8, The North Face.
Na wycieczki wysokogórskie, które będziemy wędrować po górach typu lodowcowego, wystarczą skórzane buty lub duet skóra i sztuczna tkanina + Goretex. Idealnie będą wyposażone w zapięcia do raków półautomatycznych i mogą ważyć nawet 1,2-1,4 kg (para). Jednak w ostateczności mogą być wysokie botki, do których możemy przyczepić raki z paskami – na prostsze wyprawy, np. zimą w Tatry. Należy jednak pamiętać, że apetyt rośnie wraz z jedzeniem, więc warto od razu zainwestować w buty do raków półautomatycznych.

Jakie kijki w góry

Wybierz odpowiednie kijki do chodzenia po górach

Jeśli jesteś pasjonatem alpinizmu, wybierz wysokiej jakości kijki trekkingowe. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, pozwoli Ci dokładnie poznać najpopularniejsze modele i wybrać najlepszą parę kijków do uprawiania turystyki pieszej. Sprawdź nasze propozycje i zadbaj o zdrowie podczas pieszych wędrówek.
Jeśli planujesz wymienić kijki trekkingowe na kijki do nordic walking, rozważ te z amortyzatorami. Szczególnie przydają się w górach, ale trzeba mieć na uwadze, że znacznie obciążają kij. Dlatego używaj ich tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz. W przypadku kijków do nordic walking amortyzator jest zbędny – działa dzięki sile odpychania się podczas chodzenia. Odciąża stawy w nogach i kręgosłupie. Z kolei amortyzacja przydaje się w przypadku kijków trekkingowych, ponieważ ważna jest technika podpierania się. Siły odpychające z podłoża mają silny wpływ na stawy nadgarstka i łokcia.

Wybierając kijki trekkingowe, weź pod uwagę wagę swojego plecaka

Dla niektórych z nas kijki trekkingowe stały się równie ważne jak plecaki i buty turystyczne, jeśli chodzi o wędrówki. Wybór odpowiedniej długości laski może poprawić zdolność utrzymywania równowagi, zmniejszyć siłę kontaktu z podłożem podczas schodzenia, a nogi i kolana można zmniejszyć o około jedną trzecią. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model spośród wielu dostępnych opcji.
W przypadku długich wędrówek, trekkingu i intensywnego użytkowania w każdym terenie lekkie kijki trekkingowe z wygodnym uchwytem i paskami to dodatkowe atuty. Wały z włókna węglowego (karbonu) są lekkie, sztywne i amortyzują wstrząsy. Jednak te bardzo lekkie kijki – używane również do biegów przełajowych – są bardziej podatne na uszkodzenia. Zastosowanie włókna węglowego i jego wyższej jakości komponentów (rękojeści, paski, groty i system regulacji) powoduje, że laski te są droższe, od 100 do 150 euro za parę.

Jakie kijki wybrać w góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wyszukaj wycieczkę

Polecane wpisy

Lato - im wcześniej kupujesz, tym więcej zyskujesz

Last minute